36034, м. Полтава, вул. Половка 66-Б, офіс 402

Акція «Здолаємо туберкульоз разом»


Акція «Здолаємо туберкульоз разом»

29 березня 2016 року на кафедрі соціальної медицини Української медичної стоматологічної академії в Полтаві пройшла акція до Всеукраїнського місячника боротьби з туберкульозом, ініційована Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я» з метою покращення показників раннього виявлення туберкульозу в Україні. 

З цією метою координатор проекту «Безпека. Знання. Підтримка» Полтавського обласного благодійного фонду «Громадське здоров’я» Волик Анатолій Миколайович, лікар і колишній співробітник означеної кафедри провів для студентів шостого курсу лікувального факультету УМСА відкриту лекцію на тему «Здолаємо туберкульоз разом. Місячник боротьби з туберкульозом в Україні. 24 березня – «Всесвітній день Білої ромашки». Рання діагностика туберкульозу в Україні в контексті реформування медицини».

Під час лекції, яка проходила у формі брифінгу, були висвітлені наступні питання:

  • Інформація про стан епідемії туберкульозу в світі, Україні, Полтаві.
  • Епідеміологічний аспект ТБ
  • Інфекційний контроль.
  • Клінічний аспект ТБ. Прояви. Діагностика. Ознайомлення із скринінг-анкетою. Обговорення.
  • Реформа медицини і рання діагностика туберкульозу та лікування ТБ в умовах реформування медицини. Функції ЦПМСД та роль сімейного лікаря в ранній діагностиці ТБ. «Маршрут пацієнта».
  • Туберкульоз і пов’язані з ним захворювання. Подвійний діагноз: ВІЛ-інфекція + ТБ. Потрійний діагноз: ВІЛ-інфекція + ТБ + вірусний гепатит В,С.
  • Стратегії боротьби з туберкульозом, що реалізуються в Україні. Інформація про Global Fund, Alliance Public Health, Challenge TB project (UNAIDS), Полтавський обласний благодійний фонд «Громадське здоров’я» (Полтава)

На лекції були присутні студенти шостого курсу лікувального факультету, більшість яких вже восени цього року почнуть самостійну лікувальну практику. Близько третини всіх присутніх студентів професію лікаря почнуть (з їх слів) саме з посади сімейного лікаря. Приємно відзначити високий рівень теоретичної підготовки студентів, який вони продемонстрували при формулювання питань до лектора і при відповідях на його питання. Знання про клінічні та епідеміологічні аспекти ТБ у майбутніх лікарів достатні. Тому увагу під час лекції було зосереджено на ранній діагностиці туберкульозу, на значимості скринінг-анкети виявлення туберкульозу при прийомі первинних хворих, на переадресації пацієнтів із підозрою на ТБ на різних рівнях медичної допомоги, на необхідності роботи із загальним населенням.

Цікаво відзначити, що учасниками акції стали також 15 студентів-медиків з республіки Туркменістан, більшість з яких хоч і були представниками сильної статі, але раділи як діти, коли по закінченню офіційної частини почалося розповсюдження заохочувальних «призів» – презервативів.

Що стосується скринінг-анкет, як головного інструменту ранньої діагностики ТБ, то анкети були роздруковані у великій кількості і передані студентам-учасникам акції для розповсюдження у медичних гуртожитках та серед населення, що мешкає поруч з гуртожитками. Також достатню кількість анкет і інформаційно-освітні матеріалів про туберкульоз, залишено на кафедрі соціальної медицини УМСА для розповсюдження серед студентів інших курсів і факультетів.