Полтавський обласний благодійний фонд
 • (0532) 518 340
 • info@publichealth.org.ua
 • вул. Половка 66-Б, офіс 402,
  36034, м. Полтава
 • Пн-Пт, 9:00-17:00

Стратегія Зменшення шкоди

28/11/2013 15:59

№1. Що таке зменшення шкоди?

Зменшення Шкоди — це стратегія профілактики негативних медичних, соціальних, економічних та правових наслідків серед споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), які не можуть чи не готові відмовитися від вживання наркотиків, спрямована на вирішення першочергових проблем та зменшення ризику, асоційованого зі споживанням ін'єкційних наркотиків.

№2. Чому стратегію зменшення шкоди називають «вторинною профілактикою»?

У системі профілактичних заходів стратегія Зменшення Шкоди відіграє роль вторинної профілактики:

1. Первинна профілактика — профілактика наркозалежності серед осіб, які ще не вживають наркотики (діти, молодь, населення загалом)

2. Вторинна профілактика — профілактична робота з групами ризику (особами, що вже вживають наркотики, та ще не можуть чи не готові від них відмовитись) або робота за стратегією Зменшення Шкоди

3. Третинна профілактика — лікування, реабілітація та ресоціалізація тих споживачів наркотиків, які хочуть і намагаються відмовитися від вживання наркотичних речовин.

Таким чином, стратегія Зменшення Шкоди є однією з ланок в системі профілактики вживання наркотиків, ВІЛ/СНІДу, гепатитів та інших інфекційних захворювань.

№3. Які принципи стратегії Зменшення шкоди?

Стратегія базується на декількох основних принципах, що відрізняють її від інших профілактичних підходів:

Прагматичність: філософія Зменшення Шкоди визнає той факт, що люди здавна вживали наркотичні речовини, наносячи шкоду своєму здоров'ю та суспільству в цілому. Цілі програм Зменшення Шкоди є більш прагматичними та реалістичними, ніж цілі програм "боротьби з наркотиками", спрямованих на повну відмову від вживання та знищення наркотичних речовин. Зменшення Шкоди ставить перед собою за мету вирішення першочергових проблем, пов'язаних з вживанням ін'єкційних наркотиків.

Гуманність: Споживачі наркотиків є частиною нашого суспільства. Вони зробили свій вибір та вирішили вживати наркотики. Ми не маємо права засуджувати їх, оскільки розбудовуємо демократичне, вільне суспільство, кожен член якого має право вибору. Права та гідність таких людей мають бути збережені.

Зменшення негативних наслідків: Ми намагаємося зменшити або ослабити першочергові негативні наслідки від вживання наркотиків для самого споживача наркотиків і для суспільства в цілому.

Економічна ефективність: Профілактичні заходи за стратегією Зменшення Шкоди коштують набагато дешевше, ніж лікування та догляд за ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД.

№4. Яка мета цієї стратегії?

Основною метою стратегії Зменшення Шкоди, як це видно з її визначення, є запобігання чи ослаблення негативних медичних, соціальних, економічних та правових наслідків вживання наркотиків як для споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), так і для всього суспільства.

Для досягнення основної мети перед програмами Зменшення Шкоди постає ціла низка окремих завдань, що включають:

1. Встановлення контактів з представниками цільової групи (СІН) та сприяння встановленню і підтримці контактів між СІН та медичними й соціальними службами держави.

2. Попередження розповсюдження інфекційних захворювань, зокрема ВІЛ/СНІДу, гепатитів, у середовищі СІН та в суспільстві в цілому.

3. Зміна ставлення цільової групи до проблеми вживання наркотиків та зміна поведінки СІН на менш ризиковану.

4. Захист прав та інтересів представників цільової групи.

5. Підтримка та допомога співзалежним (батькам, дітям, одному з подружжя, тощо) споживачів наркотиків.

6. Сприяння та допомога у проведенні первинної профілактики.

7. Сприяння та мотивація споживачів наркотиків на участь у лікуванні та реабілітації (третинна профілактика).

8. Участь у формуванні державної політики у соціальній сфері та сфері охорони громадського здоров'я, тощо.

№5. Яким чином діє Зменшення шкоди?

Програм Зменшення шкоди у своїй діяльності використовують низку інструментів. 

Для реалізації перерахованих завдань програм Зменшення Шкоди використовуються спеціально розроблені та стандартизовані інструменти, серед яких можна виділити:

 • Обмін голок та шприців
 • Інформаційно-освітню роботу
 • Вуличну соціальну роботу
 • Групи самодопомоги
 • Проведення замісної терапії